43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
baner
 
Za nami już trzy lata…
...i trzy edycje projektu edukacyjnego „Polacy na Wschodzie, nasze zobowiązanie”, do którego nasza szkoła przystąpiła wiosną 2016 roku. Treści projektu skupiają się na przybliżeniu historii i współczesności Polaków zamieszkałych na Wschodzie, zaś działania edukacyjne to wyjazdy szkoleniowe nauczycieli i badania, konkursy i zajęcia dla uczniów. Poniżej przedstawiamy informację organizatorów projektu, omawiającą ostatni rok działań.
Projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie” był inicjatywą realizowaną w 2018 roku przez Fundację Energia dla Europy, dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.
Przedsięwzięcie było kierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. W jego ramach została przygotowana Teka Edukacyjna, składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. Dołożono wszelkich starań, aby omawiane zagadnienia miały charakter przekrojowy – umożliwiający zarówno zdobycie niezbędnej wiedzy historycznej, jak również informacji obejmujących współczesną aktywność Polaków na Wschodzie. W projekcie wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów.
W dniach 25-27 maja 2018 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli uczestniczących w projekcie do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie z działalnością polskich środowisk działających na terytorium Ukrainy.
W czasie wyjazdu nie zabrakło czasu na inspirujące rozmowy z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia, którym przyszło żyć i funkcjonować na Ukrainie. Byli wśród nich: Marian Orlikowski (kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, konsul), Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), kapitan Piszcz (oficer Wojska Polskiego, uczestniczący w misji szkoleniowej NATO na Ukrainie), Łucja Kowalska (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Weronika Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Władysław Kuczyński (Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie).
Wypowiedź (opcjonalnie): Trzecia edycja projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony nauczycieli, jak i uczniów. Takie przedsięwzięcia udowadniają, że o historii, o trudnych i bolesnych relacjach między narodami można mówić w sposób interesujący nie tylko dla osób w dojrzałym wieku, ale przede wszystkim dla młodzieży. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby młode pokolenie Polaków wzrastało pamiętając o Rodakach, którzy przez wichry historii znaleźli się poza granicami ojczyzny – oni wciąż żyją na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w wielu innych krajach. Wciąż potrzebują naszego zainteresowania, poczucia wspólnoty i więzi – tyle może ofiarować im każda i każdy z nas” – mówi Jakub Kajmowicz, prezes Fundacji Energia dla Europy.